Erken rezervasyon indirimimizden yararlanın

 

 

ÇEVREMİZ VE BİZ

 

 

 

 

GÖCEK

 

Yemyeşil çam ormanları, yeşil ve mavinin uyumla birbirine karıştığı sıcacık denizi ve tarihi atmosferiyle dünya çapında bir üne sahip. Günübirlik turlarla, Göcek etrafında yer alan Göcek Adası, Tersane Adası, Domuz Adası, Yassıca Adaları, Zeytinada, Kızılada, Tavşan Adası ve Katrancık Adası gibi bir çok adayla tanışabilir, Osmanağa Koyu, Boynuz Bükü, Bedri Rahmi, Sıralı, Sarsala, Manastır ve Göbün Koyları'nın dillere destan güzelliğine şahit olabilirsiniz. Birbirine yakın mesafede olan adalar arasında yüzebilir, Kleopatra Hamamı'nda güzelliğinize güzellik katabilir, uzun yürüyüşlerle Tersane Adası’nda eski Rum yerleşim kalıntılarıyla tarihe geri dönebilir, buradaki meşhur restoranlarda mola vererek, Sarsala Koyun'da bulunan iskeleden bakir denize atlayabilir, Göcek'e olan aşkını dizelere döken Bedri Rahmi Eyüboğlu'ndan adını alan koyda şiirsel bir gün geçirebilirsiniz.

Antik Likya uygarlığının sınır kentlerinden olan Daidala’ dayız.

Tarihi M.Ö 1400’e kadar giden Likya yerleşim yerleri Tlos, Pinara, Sidyma, Letoon, Xsanthos, Patara, Cadianda, Daidela onca savaşlara ve depremlere direnircesine hala buradayız demekte ve her sene binlerce insanın ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Otelimizden bu çok özel tarihi mekânlara günübirliğine yolculuk etmek mümkün.

Otelimiz bir tarafı Dünyanın 3 bölgesinde ve Türkiye’de ise sadece Marmaris - Fethiye arasında yetişen ve dünyanın en çok oksijen üreten ağacı olarak bilinen Günlük ağaçları ormanı (Koruma altındadır), ortada İnlice kumsalı ve diğer tarafı Çam ormanları ile çevrili doğal bir vadide yer almaktadır. Doğa, dağ yürüyüşleri, bisikletle yakın çevre-doğa turları yapmak için ideal bir konumdayız. Nehir kıyısından yürüyerek ya da bisikletle denize ulaşabilirsiniz.

Göcek; mavinin ve yeşilin birbiriyle bütünleştiği koyları ve irili  ufaklı adalarıyla tam bir yer yüzü cennetidir. Göcek denilince ilk akla gelen Yassıcalar; İrili ufaklı 5 adacıktan oluşmuş olup, tekne turlarının çok özel uğrak noktasıdır.  Güney – Kuzey yönünde uzanan ana adanın kuzey ucu kumsal olup yüzmek için idealdir. Birbirlerinden daracık boğazlarla ayrılan adacıklar arasında dolaşmak, her dönemeçte yeni bir güzellikle karşılaşmak doyumsuz bir macera gibidir. Hele mehtaplı bir gecede yassıcalar da demirlemişseniz kendinizi hayal dünyasında sanabilirsiniz

1950’lili yıllarda Halikarnas Balıkçısı takma adını kullanan Cevat Şakir Kabaağaçlı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Azra Erhat gibi hümanist aydınların balıkçı ve süngerci tekneleri ile ilkel koşullarda başlattıkları Mavi Yolculuğun amacı eğlenceden çok Ege kıyılarını tanıtmak, doğadan kopan insanı, doğa ile yeniden buluşturmaktı. 1974 yılında yine böyle  bir geziye çıkan ve Göcek koylarını da gezen Türk Edebiyatının ve Resim sanatının sayılı ustalarından Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun  konakladığı eski adı Taşyaka olan koy, ustanın gürül gürül akan çeşmenin yakınındaki büyükçe bir kaya parçasına yaptığı bir balık resmi (içinde ayrıca altı adet ayrı deniz hayvanını barındıran) nedeni ile bu tarihten itibaren Bedri Rahmi koyu olarak anılmakta ve yaptığı balık resmi ise  mavi yolcuları ve adalar turu yapanları selamlamaktadır.

Köyceğiz Gölü’nü denize bağlayan ve antik dönemde Calbis adı verilen fiyort tipi doğal kanalın kıyısında şirin bir tatil beldesi, doğa tutkunlarının gözdesidir Dalyan. Sazlıklar içinde tekneyle nehir turu yapmak, antik Kaunos kentini ziyaret etmek, çamur banyosunda güzelliğinize güzellik katmak, caretta carettaların uğrak ve yumurtlama mekânı İztuzu kumsalında deniz-güneş keyfi yapmak… hepsini bir gün içinde yapabilirisiniz. Dalyan İztuzu kumsalı, koruma altında bulunan Akdeniz kaplumbağalarının yumurtlama yeridir. Soylarının korunması adına yumurtadan çıkan yavruların denize ulaşımı sırasında gönüllüler yardımcı olmaktadır. İsterseniz bu anı beraberce yaşayabilirsiniz. 

Muğla ili kuşların göç yolları üzerinde bulunmaktadır. Zengin sulak alanları ve koyları ile kuşların en önemli konaklama ve kuluçka alanlarından biri olup kuş gözlemcilerine çok güzel fırsatlar sunmaktadır.

Duvarlarının cennete dokunduğu söylenen Kelebekler vadisi, adını “Jarsey Tiger ” Aslan Kelebeğinden almıştır. Haziran ve Ekim aylarında yüzlercesinin koloniler halinde bulunması izleyenleri hayran bırakmaktadır.                     

Türkiye’nin en uzun kanyonu olan Saklıkent, 18 Km’lik uzunluğundadır. Ortalama olarak 200mt yer yer 600mt’ye çıkan yüksekliğinde zaman zaman gökyüzü gözükmemektedir. Güneşin en yüksek olduğu dönemlerde havanın serinliğinden burada üşüyebilirsiniz.

Eski adı Levissi yada Karmylassos olan Kayaköy Osmanlı’nın son dönemlerinde nüfusu 3000 ne ulaşmış bir köydür.2 büyük Kilise, 14 Şapel, 2 okul, 2 çeşme, 2 yel değirmeni, 1000 civarında ev 1957 Fethiye depreminde büyük zarar görsede canlı bir müze niteliğindedir.

Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında %82 oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde Likya’lılarda Işık ve Güneş diyarı, Ortaçağ’da ise Uzak diyar olarak tanınır. Türkiye’de bulunan deniz kulağı “Lagün” oluşumlarından biridir.

 

 

 

 

 

 

 

TARİHÇE

 

Göcek-İnlice yerleşim bölgesi eki Likya Uygarlığı ile Kaunos Uygarlığının sınırlarının arasında yer almakta olup, merkezi eski bir Likya şehri olan Daidala’dır. Antik Daidala şehrinin merkezi halen İnlice Köyü sınırları içinde bulunan Asar tepesi olarak bilinen kayalık yamaç bölgede bulunmaktadır.

Söylencelerde adı geçen Yunan Heykelci ve Mimar Daedalos’un mitolojik hikayesinin sonunda bu bölgeye yerleştiği ve yörenin Likya haritalarında  görülen isminin de Daedela olarak buradan alındığı, tahmin edilmektedir. Daedela antik kentinin merkezinin, Asar (Akretepe) denilen yükseltinin etrafında olduğunu antik duvar kalıntıları ve sarnıçtan anlıyoruz. Eski çağlarda insanlar öldüklerinde cesetleri dağılmadan kalırsa tekrar dirileceklerine inanıldığından,mezarlar ulaşılması zor yerlere yapılmışlardır. İnlice’de de ulaşımı olmayan kaya mezarları olduğu gibi Fethiye’de ki ünlü Amintas (Amynthas) kaya mezarı ve Likya kentleri olan Myra ve Kaunos mezarları ile büyük benzerlik göstermektedir. Bu  benzerlik İnlice köyünün antik tarihini M.Ö.4-5 yy’la kadar götürür.

Ayrıca İnlice Köyü’nün önemli bir eski çağ ticaret merkezi olduğunu İnlice Koy’undaki kale-han kalıntılarından anlıyoruz. Bu gün hala sağlam duvarları ile güneydoğu kulesinin yuvarlak yapısı ve pençeleri (Mazgal) görülebilir. Dört köşesinde dört kulesi olan avlulu hanın büyüklüğü buranın bir ticaret merkezi olduğunun kanıtıdır. Deniz içindeki (koyun ortasında) blok kayalar liman kalıntıları olmalıdır. Bu bölgede bulunan ürünlerin, özellikle gemi yapımında kullanılan ağaçların bu limandan ihraç edildiği anlaşılır. Zaten çok yakında halen adı Tersane adası olan ada bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Mitolojik bir Öykü : Daedelos

 

Daidalos, Kekrops yani Attika’nın kral soyundan gelme olduğu söylenen Atina’lı sanatçı (İ.Ö. 650 – 560) “ustaca işlenmiş yada işleyen” anlamına gelen adı, eli her sanata yatkın olduğu için kendisine verilmiş. Gerçekten de Daedalos hem mimar, hem heykeltıraş, hem de her türlü mekanik araçlar yapan ve Platonun Menon adlı diyaloğunda sözü geçen canlı heykelleri (Men.97d) bile meydana getiren çok yönlü bir yaratıcıdır.       

Atina’daki atölyesinde yeğeni Talos ile beraber çalışırmış. Ne varki günün birinde Talos ölü bir yılanın dişlerinden esinlenerek testereyi icat etmiş, bunu fene halde kıskanan Daidalos çırağını akropolden aşağı atarak öldürmüş. Davaya bakan Areopagos mahkemesi de Daidalos’u tanıksız yargılama sonucunda sürgüne mahkum etmiş.

Usta sanatçı Girit’e gidip Kral Minos’un emrine girer, Minos ondan kızı Ariane için bir dans yeri inşa etmesini ister. Orada bir saray cariyesinden oğlu İkaros dünyaya gelir. Güçlü Kral Minos, gücünü kanıtlamak için Poseidon’dan ona kurban edeceği bir boğayı denizden çıkartıp vermesini ister. Ama hayvan Minos’a o kadar güzel görünürki  onu kurban etmeye kıyamaz ve saklar, Bunun yerine başka bir boğayı kurban eder. Poseidon bunu fark ettiğinde çok sinirlenir ve Minos’un karısı Pasiphae’de  boğaya karşı bir aşk uyandırır. Pasiphae Daidalos’tan boğa ile çiftleşebileceği bir düzenek ister. Daidalos Pasiphae^nin içine girebileceği tahtadan bir inek yapar ve çiftleşmelerini sağlar. Pasiphae’nin boğayla birleşmesinden boğa başlı ve kuyruklu, insan bedenli Minotauras doğar. Minotauras, sanatçı Daidalos’un yaptığı Labyrinthos adlı, içinden kimsenin çıkamayacağı  yapıya kapatılır. Minotauras insan eti ile beslenmektedir. Bunun için Atinalılara karşı savaş kazanmış olan Minos, onlardan haraç olarak, her yıl Minotauras’ın yemi için yedi genç erkek ve yedi genç kız ister. Üçüncü haraç yılı geldiğinde Atina kralının oğlu olan  Theseus Minotauras’ı öldürmek için Girit’e giden gemiye  gönüllü olarak biner. Labyrinthos’a sokulacak kafile halkın gözü önünden geçirilirken kralın kızlarından Ariadne Thesus’u görür görmez ona aşık olur. Daidalos’un öğüdü ile Thesus’a bir yumak iplik verir. İpliğin ucunu girişe bağlamasını, böylece dönerken ipi takip edip çıkışı bulabileceğini söyler. Theseus, uykuda yakaladığı Minotauras’ı kıpırdamaz halde yere bastırıp yumrukları ile öldürür.Kral Minos bunu sineye çekemez ve Daedalos’u oğlu İkaros ile beraber kendi yaptığı Labyrinthos’a kapatır.

Burada bir süre oğlu İkaros ile hapis kalan Daidalos’un aklına, balmumu ve  tüylerden tıpkı kazlarınki gibi bir kanat yapıp havalanmak gelir. Planını uygular ve labyrinthos’tan havalanarak kaçmayı başarırlar. Bu arada Daidalos oğlu İkaros’a uçarken çok alçalırsa denize düşeceğini, çok yükselirse de güneşin tüyleri birbirine  bağlayan balmumlarını eriteceğini tembihler. Ancak uçmanın cazibesine kapılan İkaros babasının uyarılarını unutur ve yükseldikçe yükselir. Ancak güneş (Helios) balmumlarını eritir ve İkaros bugün onun adı ile anılan (İkaros-Ege Denizi) Sisam adası çevresine düşer ve boğularak ölür. İkaros dünyada ilk uçan insan olarak ün kazanır. Oğlunun ölümünden sonra çaresiz baba yoluna devam eder ve Sicilyanın Camicus (şimdiki Camiso)  kasabasına ulaşır. Oranın kralı Cocalos (Kokalos) tarafından itibarla karşılanır. Burada kendisini Giritten getiren iki kanadı Tanrı Apollon’a hediye etmek için tapınak yaptırır. Ayrıca krala şükran borcunu ödemek için birbirinden güzel yapılar yapar. Günümüzde Arkaik özellik gösteren eserlere Dedalik Eser adı bu yüzden verilir.

 

Kaynak : Mitoloji Sözlüğü (Azra Erhat), Ana Britannica

 

 

 

ADRES

İnlice Mah. Güllü Sok. No:1 Göcek
Fethiye / MUĞLA

 

İLETİŞİM

Email: info@hoteldalos.com
Tel : +90 252 643 8068
Gsm : +90 530 965 6686
Fax : +90 252 643 8068